Tayland'da ana muhalefet partisi milletvekilleri istifa etti
Tayland'da ana muhalefet partisi milletvekilleri istifa etti Parti sözcüsü Çavanond Intarakomalyasu, hükümeti gayrimeşru olarak gördükleri için bu kararı aldıklarını söyledi. Çavanond, "artık halk tarafından tanınan bir organ olmaması nedeniyle" partisinin bundan sonra mecliste çalışamayacağını belirtti.

Tayland'da 1992'den beri seçim kazanamayan Demokrat Parti, kitlesel protesto gösterileri düzenlenerek, Başbabakan Yinglak Şinavatra'nın yönetimine son verilmesi yönünde eylemler yapan göstericilere destek veriyor.

Geçen aydan itibaren ülke tarihinde yıllardan beri düzenlenen en büyük protesto eylemlerini gerçekleştiren göstericiler, "Yinglak'ın devrilmesinin ardından ülkenin seçim
yapılmaksızın oluşturulacak bir halk konseyi tarafından yönetilmesini" talep
ediyor.

Göstericilerin düzenlediği protesto eylemlerinde şimdiye kadar 5 kişi hayatını kaybederken, 289 kişinin yaralandığına dikkati çeken siyasi gözlemciler, Demokrat Parti'nin aldığı kararın, ülkedeki mevcut siyasi krizi derinleştireceği görüşünde birleşiyor.

Tayland'da 2006'da yapılan askeri darbeyle devrilen eski Başbakan Thaksin Şinavatra'nın kız kardeşi olan olan Yinglak, ülkede 2011 yılında düzenlenen, uluslararası gözlemcilerce özgür ve adil olarak nitelenen seçimi açık farkla kazanarak hükümeti kurma hakkını elde etmişti.

ana sayfa | insan kaynakları | iletişim
Türk Bilişim